Имате ли питање?
Pozadina

Издавачка делатност Народне и универзитетске библиотеке "Иво Андрић""Иво Андрић" - Приштина

Историја српске књиге у делу Србије, на Косову и Метохији, богата је и део је заједничке српске и европске цивилизације, јер је реч о простору који је вековима зрачио на понос, не само српској,  балканској, већ  и европској култури.

Нека нас на домете тог духовног раста подсети првa штампанa књигa у штампарији новобрдског митрополита Никанора 1539 1 (само 80-так година после Гутенберга), прве библиотеке рукописних књига у манастирима Високи Дечани, Пећка Патријаршија, Грачаница, касније Призренској богословији, а у новијем периоду и Народне и Универзитeтске библиотеке “Иво Андрић” која је од свог оснивања, 1944. године, па све до данас, настојала да буде стожер културних догађања на тим просторима. Прву књигу Библиотека је припремила и објавила 1973 године под називом Преглед издавачке делатности на Косову 2

Нажалост, Библиотека је, попут свих институција и установа на Косову и Метохији, средином јуна 1999. године морала са особљем да напусти зграду у Приштини и своју делатност  почне да обавља у Београду у просторијама које јој је доделила Народна библиотека Србије. Рад библиотеке од тог датума због ограничених материјалних средстава, сужених просторних и других услова  значајно је лимитиран и сведен на симболику. 3

Но, упркос свему, НУБ је у предходних двадесет година рада остварила значајне резултате које се пре свега односе на публиковање књига које афирмишу богато културно и духовно наслеђе Старе Србије, али и афирмишу делом савремено књижевно стваралаштво аутора који живе на Косову и Метохији, оних који су морали да напусте Косово и Метохију или се баве тематиком Косова и Метохије. Oбнављајући културни живот овога краја и њених делатника како из старих времена, тако и из савременог  периода,  НУБ “Иво Андрић” својом издавачком продукцијом читаоцима приближава неистражену и недовољно саопштену лепоту подручја Старе Србије, менталитете људи и њихове односе и друга важна питања везана за судбину и опстанак човека на тим просторима. Тако можемо са поносом рећи да овај сегмент делатности Библиотеке краси преко педесетак објављених књига, међу којима има и веома значајних у српској култури уопште. Навешћемо само оне значајније:

Библиотека знаменити Срби Косова и Метохије

У Библиотеци Знаменити Срби Косова и Метохије објављено је десет књига о личностима који су својом делатношћу обележили 19. и прве деценије 20-тог века и дали свој пуни допринос буђењу националне идеје и културној и духовној обнови Старе Србије.

Предводници народа, национални радници, свештеници, учитељи и најумнији његов део су стожерне тачке и најтврђи ослонац; покретачи енергије и заједнички именитељ за истрајну борбу до ослобођења. Поседовали су снагу, издржљивост, али им је била потребна мудрост и вештина да  савладавају многа искушења и храброст да поднесу велике жртве којима се плаћа и искупљује слобода и све високо, лепо и трајно што уз њу иде. Њима који су били национални светионици, лучоноше, високоморални и поносити,  који су стајали на бранику свога српског југа, заслужни што тешко робовање не избриса име, а који су запостављени, заборављени или скрајнути, ова генерација делимично одужује дуг овом Библиотеком која је посвећена њиховом животу и делу. Ову Библиотеку красе следећа дела:

  • Владимир Бован: Петар Костић- Живот и дело, 1997,
  • Миленко Јефтовић: Глигорије Божовић- Живот и дело, 1998,
  • Љиљана Чолић: Глигорије Елезовић-Живот и дело, 1999,
  • Владимир Бован: Јанићије Поповић-Живот и дело, 2000,
  • Владимир Цветановић: Зарија Р. Поповић-Живот и дело, 2000,
  • Владимир Цветановић: Стојадин К. Трајић-Живот и дело, 2001,
  • Владимир Бован: Дена Дебељковић-Живот и дело, 2001,
  • Милорад Миња Филић: Тома Поповић-Живот и дело,
  • Владимир Бован: Манојло Ђорђевић-Призренац, 2002,
  • Владимир Бован: Сима А. Игуманов-Живот и дело, 2004,
  • Милорад Миња Филић: Три познате српске породице у Гњиланском срезу( Поп Јовини, Жегранови   и Милићарци), 2023,

 

Библиотека Чувари баштине

Покушава да укаже на богату српску традицију и обичаје на Косову и Метохији  као и да прикаже слику драматике живљења, а  истовремено је и документарна грађа о суровој стварности на овим просторима.

У Библиотеци Баштина објавили смо књиге:

  • Григорије Божовић: Слике Косова и Метохије
  • Григорије Божовић: По Црној Гори
  • Татомир Вукановић: Дреница,

НУБ “Иво Андрић“ из Приштине објављивањем дела из богате прошлости Косова и Метохије настоји да укаже на богато  српско књижевно наслеђе , али и охрабри Србе да опстану на својим огњиштима. Једна од таквих књига из ове библиотеке је књига путописа једног од највећих  српских писаца Косова и Метохије  Григорија Божовића “ Слике Косова и Метохије

Књигу чине путописи, репортерски записи тематски везани  за Косово и Метохију који до сада нису објављивани у посебним књигама. Преузети су из листа ” Политика” и других листова и часописа објављених у периоду од 1904 до 1939 године. Драж Божовићеве путописне прозе је у томе што је он у њој откривао мало знану Стару Србију, њене манастире, древне занате, менталитет људи и фоклорне карактеристике. Аутор је темељно познавао ово подручје и људе, њихов карактер, њихову историју. Божовић није силазио са самара свога коњића, њему су “лед, узбрдица, кршеви, понори, стрмине (…) као Косово равно”, јахао је као да је за коња прирастао и обишао сваки кутак Косова и Метохије оставивши сведочанство о овим крајевима и људима у четрдесетак путописа ове књиге.  Такође, објављивање ових путописа о Косову и Метохији из пера Григорија Божовића, исто тако значајно је и  за стварање слике живота Срба и њихових вековних патњи на овим просторима. У књизи Г. Божовић је исказао поштовање за ово подручје и људе, интерес за њихову историју, обичаје и бригу за трагични судбину која их је задесила. Он се диви храбрости својих сународника који су уз велика одрицања чували и сачували тапију на дедовину. Књига има 197 страна и објављена је 2006 године.

Библиотека Споменици културе

У Библиотеци Споменици културе  објављене су књиге:

  • Бранислав Тодић и Слободан Ћурчић: Грачаница I-II,

Манастир Грачаница спада у ред најзначајнијих споменика старе српске културе. Он је драгуљ у нисци средњевековних споменика на тлу Косова и Метохије. Аутори проф. др Слободан Ћурчић и проф. др Братислав Тодић по први пут обелодањују културне вредности Грачанице у виду свеобухватне монографије у две књиге. Ово капитално дело  НУБ “Иво Андрић” је издала 1999. године.

Прва књига посвећена је историји и архитектури и приказује нам  естетско и грађевинско-архитектонско савршенство Грачанице.

Друга књига проучава особености сликарства 14 века у Грачаници. Фреске манастира говоре нам  о врхунском домету сликарства тога времена.

Библиотека Поезија

Библиотеку поезија чине књиге песама:

  • Браниславе Вујачић : Усмерење пута
  • Слободана Стојковића -Уче : Стрела у срцу Косова
  • Биљана Николић: Прочитај моје срце

Ова едиција првенствено се заснива на новијој српској поезији Косова и Метохије.  Главна тематика свих савремених песника Косова и Метохије, ма где били, је заветно Косово.

Библиотека Савремено прозно стваралаштво

  • Пера Стефановћ. Ех, Приштино моја,
  • Драгутин Драго Рајковић: Додир смрти,
  • Ацо Ракочевић: Страх од сутра и Молитва за Милицу,

Тема избеглиштва и изгубљеног завичаја  код писаца са Косова и Метохије јавља се као тема економске, социјалне, политичке, културне и емоцијалне драме. То су пре свега аутобиографске приче, где аутори као очевидци говоре о трагичном српском страдању у часу највеће српске несреће.

Библиотека Светилник

У Библиотеци Светилник, која афирмише духовно богатство Косова и Метохије, објављене су  књиге:

  • Патријарх Павле: Сведочим само, Манастир Девич и Живот по јеванђењу,
  • Владика Николај Велимировић: Словесник и Мисаоник

Библиотека Посебна издања

Библиотека Посебна издања обухвата следеће наслове:

  • Атанасије Урошевић : Косово
  • Атанасије Урошевић: О Косову
  • Атанасије Урошевић: Новобрдска Крива река
  • Атанасије Урошевић: Призрен -царски град  (хрестоматија)

Атанасије Урошевић : Косово и О Косову

Атанасије Урошевић у монографијама О Косову и Косово расветљава значајна питања етничке историје у Старој Србији, области која је вековима била српска, да би постала српско-албанска и последњих година ауторових истраживања албанско-српска. Ову промену етничке слике и њен поремећај, аутор пре свега види у протеривању српског становништва са вековних огњишта.

Књига О Косову говори нам да је у питању је антропогеографска студија, која пружа исцрпне податке о градовима и насељима на географском Косову. Реч је о капиталним текстовима о Косову објављеним у разним зборницима у раздобљу преко шест деценија ( 1929-1991). Радови су посвећени различитим темама, од описа градова, насеља и жупа до приказа живота и обичаја Срба и осталог становништва Косова – предела који се значајем и страдањем издваја у претешкој српској историји. Једнако су драгоцени Урошевићеви описи градова и жупа  колико и студија о исламизацији и арбанашењу Срба, продирању Арбанаса у српску земљу и суровим друштвеним приликама у којима су Срби живели и дочекали ослобођење 1912 године. Књигу је приредио проф. др Милован Радовановић и издата је 2009 године.

Атанасије Урошевић као објективни истраживач у монографији Косово, обима 430 страна, утврдио је чињенице о етничкој слици сваког косовског села (места) у косовској котлини ( од Качаника до Митровице) који сведоче о српској тапији на косовску земљу од 1931. године до  Другог светског рата. Аутор је у општем и посебном делу монографије идентификовао и систематизовао огромну масу података о сваком насељу, о броју кућа – породица, етничком и верском идентитету, матичној земљи, досељавању и интерним миграцијама сваког рода. У књизи је уписано порекло сваке српске, арбанашке, ромске и друге породице на овом простору.

Само захваљујући таквом методу истраживања који захтева не само изузетан напор, већ и одлично познавање свих антропогеографских, етничких, социолошких и културолошких особености становништва, историјских извора и предања, Атанасије Урошевић је створио узорно и непоновљиво научно дело. С обзиром на обиље података можемо слободно да кажемо да данас нема озбиљније студије или књиге о Косову у којој није или неће бити коришћена дела Атанасија Урошевића.

Призрен-царски град

Детаљним претрагама фондова НБС, Историјског архива и других извора Ратко Марковић, библиограф у НБС и Јордан Ристић прикупили су значајну грађу за овај пројекат. После систематизиције грађе од стране приређивача, хрестоматија Призрен-царски град је  2005. године и објављена. Текстови најзначајнијих проучавалаца историје и духа Призрена, издвојени су из периодике, научних, књижевних и других публикација, са намером да се покаже духовно богатство  српског народа  кроз векове на том простору Косова и Метохије. Они говоре о споменичком наслеђу Призрена, његовој историји, архитектури, сликарству, институцијама града, митрополији и сл. Српски народ је вековима зидао на божанском длану Косова и Метохије, зидао себе и градове, цркве и школе. Златним словима уписивали смо се у науку и уметност, законима правдољубља и части успостављали смо односе међу људима. Душом и телом уздизали смо човека ка Богу.

Српски неимари обележили су простор свога трајања незаборавном лепотом попут града Призрена из кога су у свет одлазили млади богослови, учитељи, трговци, јувелири…

Хрестоматија је обима 450 страна и илустрована бројним фотографијама које употпуњују слику о историјском развоју и култури царског града и његову трагичну судбину на крају овог миленијума.

Књига је покушај да спасемо и сачувамо од заборава духовно богатство и славну историју овога града.

Спиридон Гопчевић: Стара Србија и Македонија

Народна и универзитетска библиотека “Иво Андрић” је 2008. године објавила фототипско издање ове драгоцене српске књиге. Аутор овог капиталног дела, Спиридон Гопчевић, у првих 30 поглавља описује своје путовање по Старој Србији и Македонији током 1888. године, а у другом делу књиге анализира српско-бугарски спор око тих области. Гопчевић је после рада на терену установио етнографску карту тога краја и унео 2000 нових термина који су пре били аустроугарског порекла. Књига је прво била објављена на немачком језику, а ускоро и на српском, у преводу Милана Касумовића. Књига Спиридона Гопчевића одликује се једноставним и пријемчивим стилом путописне прозе и често је базирана на непосредним разговорима са житељима Старе Србије и Македоније. Дело је објављено у два тома. Прво издање на српском језику је штампано 1890. године и спада у ретке српске књиге. Садржи 70 оригиналних слика, статистичке табеле и етно карту.

Кроз наведена издања НУБ “Иво Андрић” покушава да прикаже да је основно обележје  српске културе на Косову и  Метохији од далеке прошлости па све до данас, свакако њена условљеност тешким, социјалним и политичким околностима у којима постоји. То је култура која чува своју традицију и покушава да ствара у условима борбе за опстанак народа. И данашња времена показују да је можда  немогућно одвојити  културу од борбе за егзистенцијални опоравак.

  1. Татомир Вукановић "Енциклопедија народног живота, обичаја и веровања Срба на Косову и Метохији", Војноиздавачки завод, Београд, 2001, стр. 80.
  2. "Народна и универзитетска библиотека Косова", Народна и универзитетска библиотека Косова, Приштина, 1984, стр. 25.
  3. Извештаји НУБ " Иво Андрић" у Приштини, 2000-2012.
Жао нам је, овај сајт онемогућава десни клик
Жао нам је, овај сајт онемогућава избор
Жао нам је, овај сајт не дозбољава сечење.
Жао нам је, овом сајту није дозвољено да прегледа елемент.
Жао нам је, овај сајт не дозвољава да видите извор.
Accessibility
Подаци о посетиоцу
Подаци о посетиоцу
Испод су дати подаци о тренутном посетиоцу сајта
Данашњи датум: 23/12/2024
Укупно јединствених посета: 3312
Укупно прегледа: 12423
Ваше корисничко име:
IP адреса корисника: 3.16.212.203