Имате ли питање?
Pozadina

НАРОДНА И УНИВЕРЗИТЕТСКА БИБЛИОТЕКА „ИВО АНДРИЋ“„ИВО АНДРИЋ“

Kао почетак рада Народне и универзитетске библиотеке може се узети 1944. година када је у Призрену основана Обласна народна библиотека са скромним фондом од 1.465 књига. Ова је библиотека у Приштину пресељена 1947. године, а 1953. године доноси се одлука о престанку њеног рада. Библиотечки центар АКМО, основан 1956. године, наставиће да обавља неке од функција раније основане Обласне библиотеке. После доношења првог Закона о библиотекама НР Србије, новооснована Покрајинска народна библиотека преузела је фондове, кадар и функције Библиотечког центра који је престао са радом 1962. године.

Године 1963. Покрајинска библиотека почела је да прима обавезни примерак штампаних публикација са територије Народне Републике Србије, а обавезни примерак са територије Југославије 1965. године. Покрајинска народна библиотека променила је свој назив 1970. године у Народна и универзитетска библиотека Косова. Данашње име Народна и универзитетска библиотека „Иво Андрић” добила је 1999. године.

ГОДИНА
НАЗИВ
1944 — 1953.
Обласна народна библиотека
1956 — 1962.
Библиотечки центар АКМО
Покрајинска народна библиотека
1970 — 1990.
Народна и универзитетска библиотека Косова
1990 — 1999.
Народна и универзитетска библиотека Косова и Метохије
1999 — данас
Народна и универзитетска библиотека „Иво Андрић”
 

Све до средине 1999. године, када је дошло до масовног протеривања Срба и осталог неалбанског живља из јужне српске Покрајине, а посебно из Приштине, ова  народна и општенаучна Библиотека и информационо-документациони центар Универзитета у Приштини, веома је активно учествовала у наставној и научној делатности и у развоју библиотечко-информационог система Универзитета у Приштини.

И по измештању у Београд, руководство и један број запослених је на новој привременој адреси, Скерлићева 1, у две радне просторије зграде Народне библиотеке Србије, наставио са библиотечким радом који се углавном сводио на обраду и складиштење  обавезног примерка. Његова, као и дистрибуција стручне и осталих књига, публикација, периодике, настављена је, иако у знатно отежаним условима, према онима којима је и најпотребнија, а то су  наставници, сарадници и студенти Универзитета у Приштини, који су, по изгнанству из Приштине,  ново привремено уточиште нашли у четири општине на северу Косова и Метохије, са зградом ректората  у северном делу Косовске Митровице.

Библиотека је и данас матична за библиотеке које обављају библиотечку делатност на факултетима, вишим школама и научно-истраживачким установама на подручју свих округа на Косову и Метохији.

Библиотека поседује више од 1.000.000 јединица библиотечке грађе.

Библиотека је све до 2008. године имала веома развијену издавачку делатности и годишње је издавала  тридесетак наслова из области књижевности, а такође је била издавач  и Билтена принова универзитетских уџбеника.

Октобра 2023. године на 66. Међународном Београдском Сајму књига, Народна и универзитетска библиотека „Иво Андрић“ појавила се после дуже паузе са два нова наслова. Први је „Три познате српске породице у Гњиланском срезу (Поп Јовини, Жегранови и Милићарци)“ аутора Милорада Филића, истакнутог научно – истраживачког радника. Друга књига је објављена у сарадњи са Центром за митолошке студије Србије и Филозофским факултетом  Универзитета „Приштина“ са привременим седиштем у Косовској Митровици. Реч је о Митолошком Зборнику бр.46 који је у целини посвећен 40-огодишњем научном и књижевном раду проф. др. Голуба Јашовића из Пећи.

Библиотека је у ранијем периоду приређивала тематске изложбе књига и другог библиотечког материјала, предавања, стручне и књижевне скупове. Библиотека је била организатор изузетно значајне и веома посећене манифестације „Видовдански салон књига“.

Библиотека је 1973. године добила награду „Милорад Панић -Суреп“.

Жао нам је, овај сајт онемогућава десни клик
Жао нам је, овај сајт онемогућава избор
Жао нам је, овај сајт не дозбољава сечење.
Жао нам је, овом сајту није дозвољено да прегледа елемент.
Жао нам је, овај сајт не дозвољава да видите извор.
Accessibility
Подаци о посетиоцу
Подаци о посетиоцу
Испод су дати подаци о тренутном посетиоцу сајта
Данашњи датум: 12/01/2025
Укупно јединствених посета: 3442
Укупно прегледа: 12808
Ваше корисничко име:
IP адреса корисника: 18.224.0.57