Имате ли питање?

Обележено 40 година научног, наставног и књижевног рада проф. др Голуба Јашовићa

На Филозофском факултету у Косовској Митровици свечано је обележена четрдесетогодишњица научног, педагошког и књижевног рада професора др Голуба Јашовића.

У склопу свечаности, промовисани су 46. број „Митолошког зборника“ и књига „Голуб Јашовић – филолог и књижевник“.

Професор Јашовић је аутор двоцифреног броја књига поезије, неколико књига прозе, више десетина монографија и великог броја научних радова, што укупно до сада броји 87 дела.

Његов рад препознат је као важан допринос баштини Косова и Метохије, због чега је 46. број „Митолошког зборника“ посвећен управо њему.

„Један од разлога зашто смо посветили овај тематски број је што је Јашовић члан нашег центра. Он не спада у ред професора који су већ при пензији, већ је његова делатност од изузетног значаја за језичка истраживања на Косову и Метохији“, изјавио је Живојин Андрејић, историчар уметности и руководилац Центра за митолошке студије Србије.

Песник и в. д. директора Народне универзитетске библиотеке „Иво Андрић“, Милан Михајловић, нагласио је Јашовићеву непоколебљивост и посвећеност завичају кроз књижевни израз.

„Јашовић је као песник испуњен суровом, а опет величанственом лепотом завичаја. Где год био, он носи имена и надимке јунака и земљака, планина, речних токова… и то му нико не може отети. Драгоцено је што их песмом чува од заборава. Јашовић је песник који не пристаје на компромисе“, каже Михајловић.

О раду проф. Јашовића говорили су и Емилија Реџић Мирковић, доцент на Катедри за српски језик и књижевност, и Душан Стефановић, лектор на Филозофском факултету Универзитета у Приштини.

Обоје су истакли његову улогу ментора многим студентима, од којих су многи већ објавили своје књиге и стекли значајна академска звања.

Иако Јашовић важи за професора код којег се, према мишљењу многих студената „испит не полаже из прве“, изгледа да је то само предрасуда појединаца, јер искуство Емилије Реџић Мирковић и Душана Стефановица, говори да, ако имате знање, то не важи. Уједно истичу и да се кроз њихову академску сарадњу, развијало и једно велико пријатељство.

О Јашовићевом делу до сада су писали многи студенти, професори и други. Недавно му је још једна књига посвећена „Голуб Јашовић – филолог и књижевник“.

Њу су приредили лектор Душан Стефановић, професор енглеског Дражен Јашовић и библиотекар у Градској библиотеци у Пожаревцу Татјана Живковић. Књига, у два тома, са преко 1.200 страна, садржи радове Голуба Јашовића и радове о његовом делу.

А проф. др Голуб Јашовић најпре је поносан на своју децу, нарочито унука Виктора, који је недавно са непуних шест година читао стихове његове песме пред препуном салом Удружења књижевника Србије у Београду.

Поред научног, културног и педагошког рада, поносан је и на то што пуно његових студената има већ објављене књиге којима је био ментор.

„Иначе, ја мојим студентима дајем теме искључиво косовске. Чак и онда кад су студенти изван Косова. Иако сам наишао на критике, сматрам да није грех да се трудимо да примамо људе из наших крајева, јер ће они остати овде. Желим да осигурам да у будућности имамо професоре са Косова и Метохије“ изјавио је проф. др Голуб Јашовић.

Професор др Голуб Јашовић започео је своју академску каријеру на Филозофском факултету у Приштини 1986. године. Постдипломске студије уписао је 1987. на Филолошком факултету у Београду. Магистарски рад одбранио је 1996, а докторску тезу 2008. године у Косовској Митровици. Данас је редовни професор и шеф на Катедри за српски језик и књижевност Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.

Извор: https://radiokontaktplus.org/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Жао нам је, овај сајт онемогућава десни клик
Жао нам је, овај сајт онемогућава избор
Жао нам је, овај сајт не дозбољава сечење.
Жао нам је, овом сајту није дозвољено да прегледа елемент.
Жао нам је, овај сајт не дозвољава да видите извор.
Accessibility
Подаци о посетиоцу
Подаци о посетиоцу
Испод су дати подаци о тренутном посетиоцу сајта
Данашњи датум: 23/12/2024
Укупно јединствених посета: 3312
Укупно прегледа: 12423
Ваше корисничко име:
IP адреса корисника: 3.145.85.123